Forum SECPRAL
Sâmbătă, 20 Ianuarie 2018, 23:57:53 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îţi creezi un cont.

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
Noutăţi:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Autor Subiect: Sursa seka 1,5A si 3A - tensiune nereglata din fabrica  (Citit de 20916 ori)
valeriu.ene
Incepător
*
Deconectat Deconectat

« : Marţi, 28 Octombrie 2008, 00:27:19 »

Salut,

Bai fratilor, reglati si voi sursele alea sa scoata 13,8V daca tot le puneti semireglabil, ca le mai monteaza lumea pe la 12 noaptea si nu mai gandeste bine cand vede pe aparatul de masura 15,9V si citeste(gandeste) 13,9V.

Si nu stiu ce economie faceti la conectori, dar puneti-le niste conectori mai buni, de genul TS-502 2P(comet electronics), ca la pretul de 0,4 lei cu tva, sunt mult mai buni decat ce folositi voi. Nu de alta, dar daca ai strans suruburile, si vrei sa mai bagi un fir, ai pus-o. Ca sa nu mai zic ca daca strangi mai tare risti sa ii rupi.

Sper ca critica mea sa fie ascultata si sa se reflecte in calitatea produsului in cel mai scurt timp...

Memorat
cristi_radulian
Incepător
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Luni, 22 August 2011, 16:45:40 »

Putin pe langa subect, dar nu mai fac alt topic:
Cine imi poate spune daca sursele SEKA asigura -la o pana de tensiune- deconectarea automata a sarcinii de pe acumulator sub un anumit prag (tensiune minima) de descarcare?

Salutari,
Cristi R.
Memorat
valeriu.ene
Incepător
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni, 22 August 2011, 18:04:01 »

Salut,
Sunt facute cu doua circuite integrate LM317, puse in paralel.

Comutarea la caderea tensiunii de alimentare se face cu o dioda.
Deci nu asigura deconectarea automata a sarcinii.
Daca nu iti revine curentul electric repede, iti vor sulfata acumulatorii.

O zi buna,
Valeriu Ene, www.azp.ro
Memorat
vegasys2k
Membru plin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni, 22 August 2011, 22:29:00 »

Pentru cristi_radulian:Daca am inteles bine,intrebarea a fost daca sursa Seka decupleaza sarcina de pe acumulator sub un anumit prag,nu?
Pai daca arunci o geana pe cablaj si daca ai mers la vreo citeva ore de electronica(?!),vei descoperi ca e o sursa stabilizata super banala cu reglaj pt.iesire deci nu poti stabili de nicaieri un prag de comutare(threshold,pentru cunoscatori...),sarcina descarcind acumulatorul.Probabil ca,daca uiti de ea acolo in aceasta stare vreo 2-3 luni,se va "sulfata".
Raspunsul e nu.
Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2006-2007, Simple Machines
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!

Astăzi la 05:48