Forum SECPRAL
Miercuri, 24 Ianuarie 2018, 00:29:01 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îţi creezi un cont.

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
Noutăţi:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Autor Subiect: Licentiere proiectare si instalare sisteme alarmare  (Citit de 834 ori)
dio2449
Junior
**
Deconectat Deconectat

« : Miercuri, 17 Mai 2017, 11:32:08 »

N-am mai lucrat pentru o perioada in domeniu si acum trebuie sa ma licentiez din nou.Conform legislatiei actualizate,daca doresc licenta pe proiectare si instalare,trebuie sa am doua persoane angajate:un proiectant si un inginer/tehnician sau merge si o singura persoana care sa aiba atat diploma de proiectant cat si pe cea de inginer?
Memorat
ro_slider
Incepător
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Vineri, 19 Mai 2017, 19:39:36 »

Salut,
Se poate licentia si firma ( SC -SRL ) format din o persoana, care e administrator / manager general / director.
Persoana poate fi atat proiectant - aviz proiectare, cat si inginer - aviz instalare /intretinere. * ( o persoana cu ambele cursuri - proiectant si inginer)
La lista personalului autorizat - setul complet de acte pentru aviz P+II pentru conducatorul unitatii ; la ROI, se trece doar un nume care va avea aviz. * Intrebi inainte daca e necesar sa faci si dosarul de avizare personal sau se acorda implicit pentru conducatorul unitatii.
Problema apare la relicentiere, cand trebuie sa depus la dosar lista personalului - si nu acorda aviz daca mergi doar cu o persoana. *( cale de scapare - se face contract de colaborare cu o persoana avizata care este ceea ce iti lipseste , respectiv inginer sau tehnician ---- am luat in calcul ca se doreste pastrarea avizului de proiectant )

07dm ma. 0a.
Memorat

"in lunga calatorie prin hrubele Pamantului, am inteles, traim "Toti sub PARADIS!"
"sunt aici, sunt unul, sunt singur, sunt pregatit, sunt eu; dar sunt toti fratii mei, si impreuna suntem multi"
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2006-2007, Simple Machines
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!

Duminică, 21 Ianuarie 2018, 03:31:54