Forum SECPRAL
Joi, 14 Decembrie 2017, 03:28:19 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îţi creezi un cont.

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
Noutăţi:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Autor Subiect: Probleme Aparute la un Sistem Control Acces AC-225IP  (Citit de 4834 ori)
bobbyD
Incepător
*
Deconectat Deconectat

« : Vineri, 9 Aprilie 2010, 12:04:21 »

Buna ziua,

Numele meu este Deac Bogdan. Sunt nou pe acest acest forum si as dori sa ma ajutati cu privire la cateva neclaritati pe care le am cu un sistem de control acces. Este primul pe care le-am realizat. Acesta este compus din 3 cetrale produse de firma Rosslare, modelul AC225-IP. Doua dintre ele au modulul MD-02. Avand in vedere distantele mari dintre ele am folosit ca si mediu de transmitere a datelor fibra optica (single mode) cu un media convertor adecvat. Sunt 3 calculatoare identice mai mult decat decente ca si performanta. Unul dintre ele e configurat ca si server iar celelalte doua ca si client. Softul folosit este AxTrax AS-525 v.0.03.19, firmware ac215v01_06_xx, ac225v01_06_xx, ac525v01_06_xx, bootloader btl_ac225v01_2. IP-urile sunt tipice 192.168.1.X, viteza la 115200 portul 4001. Sunt 3 arii de acces in acea unitate. Accesul la una dintre ele se face pe baza unui turnichet bidirectional Digicon, modelul Catrax Master (centrala AC225-IP fara modulul MD-02). Celelalte doua arii de acces au cate doi turnicheti bidirectionali lipiti unul de altul de la Automatic Systems, modelul TRS 370 (2 centrale AC225-IP cu MD-02 la cele 2 arii). In total sunt 10 cititoarele sunt de la Roslare, modelul AYKR12.
            Nelamuririle ar fi rumatoarele:
            1. Ca si cablare nu am inteles care este rolul la Input Connection. Din cate am observat la turnichetii de la Automatic Systems, acestia eu un mic switch cu doua contacte normal deschis si normal inchis care isi schimba starea pentru mai putin de o secunda atunci cand se roteste. Din documentatiile primite de la Automatic Systems si Rosslare am dedus caci trebuie conectat la IN si (-). Nu vad nici o diferenta in functionare si nici in softul AxTrax fie ca este conectat fie ca nu.
            2. Zilnic se fac in jur la 20.000 intrari si iesiri. Fiecare persoana are definita o poza. Aceasta trebuie sa apara automat pe calculatoarele client si nu pe server. In AxTrax - Tools - Options - Pop Up/Shared - Enable Pop Up Alarm Window. Din cate am observat aceasta optiune este valabila doar la calculatorul configurat ca server. Un lucru care m-a dezamagit la softul AxTrax este lipsa unei limite (ca si marime) la poza care se poate atasa fiecarui utilizator care are card. Limita de marime se regaseste in table-ul din baza de date SQL. Am incarcat 2000 de poze fiecare avand in jur la 550KB. Baza de date ajungand la 4GB. Dupa redimensionarea acestora la cativa kilo baza de date ocupa 100 MB.
Eroarea: "Function Erorr: 756 Could not allocate space for object 'dbo.tblEmployees_1' in 'VeriTrax5' because 'PRIMARY' filegrup is full" la adaugarea unui nou utilizator.
            3. Sistemul dupa 2 saptamani a inceput sa mearga foarte greoi. Am incercat un export al tuturor evenimentelor si configuratiei dupa care un import. Lucrurile au inceput sa se miste mult mai repede. Cand o persoana pune cartela de acces in dreptul cititorului apare la 2, maxim 3 secunde. Inainte era vorba de 10 secunde poate chiar mai mult.
            Daca m-ar putea lamurii cineva care e rolul IN (-) la centrala AC225-IP, daca poza din softul AxTrax poate aparea si la calculatoarele client in 1-2 secunde si cum pot optimiza sistemul sa se miste mai repede. Va multumesc mult.
            Cu respect,
            Bogdan Deac
Memorat
bobbyD
Incepător
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Vineri, 12 Noiembrie 2010, 15:26:50 »

Nimeni, Nimic?
Memorat
Altronix
Incepător
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni, 18 Februarie 2013, 16:13:11 »

Daca ai 20.000 intrari si iesiri zilnic eu cred ca cel mai bine ar fi sa te gandesti sa folosesti un software de control acces profesional, astfel nu vei mai avea probleme.
Memorat
adyrocks
Senior
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni, 18 Februarie 2013, 17:12:59 »

cineva ar mai trebui sa inchida threadurile astea vechi de peste 2 ani... zic si eu  Cheesy
Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2006-2007, Simple Machines
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!

Miercuri, 6 Decembrie 2017, 08:02:50