Forum SECPRAL
Joi, 14 Decembrie 2017, 03:27:55 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îţi creezi un cont.

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
Noutăţi:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Autor Subiect: pontaj: nu intri aici dacă n-ai trecut pe dincolo  (Citit de 3307 ori)
sorin
Senior
Deconectat Deconectat

« : Vineri, 21 Octombrie 2011, 16:28:21 »

ok, studiat manual, studiat soft entrapass...şi n-am găsit soluţie.

problemă:

entrapass 4.0x cu o reţea de mai multe kt300 definite ca site-uri fiecare independent (conexiune ip pooling prin ser-ip)
vine dorel cu cardul lui la prima uşă, care nu e uşă de pontaj, ci uşă de entry sau access.
se prezintă. ok, intră!
merge la uşa 2 (de pe alt controller / alt site, de data asta uşă de pontaj). se prezintă, ok... mesaj de T&A, access granted.
la momentul ăsta, dorel vrea să prezinte la uşa 2 şi cardurile lui vasile şi gheorghe, pe care le are la el, dar care n-au trecut pe la uşa 1.
trebuie să se ignore prezentările de carduri / să nu dea mesaj de T&A în sistem.

am impresia că nativ nu este o funcţie pentru aşa ceva în entrapass se. dacă se poate face, atunci se face cu imaginaţie, cumva. care îmi lipseşte.

F1.

ps: datele problemei nu se schimbă. orice om normal, muta T&A la uşa 1 sau punea camere / paznici la uşa 2, ca să nu se întâmple.
să nu uităm că, totuşi, discutăm de românia.

Memorat
Mihai Ielcean
Administrator
Erou
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Sâmbătă, 22 Octombrie 2011, 07:31:34 »

Daca pune cardurile lui "vasile" si "gheorghe" pe usa 2 ce-l impiedica sa faca acelasi lucru si la usa 1?
Solutie eficienta: monitorizare acces o luna, pedepse pentru cei care inseala sistemul facute publice si se disciplinizeaza personalul. Alternativ, turnicheti sau mai ieftin si rapid, culoare de acces cu bariere infra si sonerii in caz de acces anormal.
Memorat
sorin
Senior
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Sâmbătă, 22 Octombrie 2011, 17:02:06 »

la ușa 1 e gardian cu ochii pe ei. și vorbim de mii de ... oameni. (sigh!)
nu este soluție de îngrădire software, acum știu.
dar este soluție de postprocesare a înregistrărilor de acces și T&A. și de verificare încrucișată.
coroborat cu o cameră video la ușa 1 și cu un pix doritor să desfacă contracte de muncă, cred că am găsit rezolvare.

mulțumesc.

ps: trist e că sunt și turnicheți. și totuși, e românia.
Memorat
adyrocks
Senior
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Sâmbătă, 22 Octombrie 2011, 20:54:57 »

/off topic

Daewoo heavy industries , santier Mangalia
35 turnicheti , 3 paznici la poarta , camere video pe poarta vreo 5 .... ies 2000 oameni din schimb  , unii mai sar peste turnicheti ca ce dracu "am uitat cartela" altii mai intra la fel
solutie : N/A , asta e romania  Cheesy
Memorat
Mihai Ielcean
Administrator
Erou
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Sâmbătă, 22 Octombrie 2011, 21:09:33 »

On-Topic:
2001: Satu Mare, aprox. 1800 Angajati
5 Culoare de intrare/5 de iesire, constructie teava, bariera infrarosu pe mijlocul culoarului, iesire releu la door forced open/invalid card/etc ...., reset sirena de la cate un buton aflat in locatii diferite, de catre portar, contact cu cheie.
O luna de sirene dupa care portarul a disciplinizat lumea. Inebunea sa mearga ba in fata sa reseteze o sirena, ba in spate. Cateva persoane sanctionate, cateva persoane cu zile taiate deoarece nu au pontat la intrare (preferau sa sara peste bariera infra). Dupa o luna a intrat in "anormal", in sensul ca sistemul isi face treaba.
Daca nu impui regula nu o respecta nimeni. Cum o impui ... depinde foarte mult de colaborarea beneficiarului.
Memorat
Altronix
Incepător
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni, 18 Februarie 2013, 15:33:35 »

Ca sa interconditionezi cele doua usi o solutie cred ca ar fi sa activezi optiunea de antipasback si sa faci 3 arii:
Area 1 - in exterior inainte de usa 1,
Area 2 - intre cele 2 usi,
Area 3 - in interiorul cladirii dupa usa 2,
Astfel cine nu prezinta cardul la usa 1 nu i se permite accesul la usa 2. ( daca nu ai prezentat cardul la usa 1 sistemul considera ca esti in area 1, ca atare nu poti intra direct in area 3). Daca cele 2 usi sint pe controllere diferite, trebuie facut un antipassback global pe sistem si nu stiu daca Entrapass este atat de evoluat Grin ca sa permita acest lucru!
Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2006-2007, Simple Machines
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!

Joi, 7 Decembrie 2017, 07:09:27