Forum SECPRAL
Joi, 14 Decembrie 2017, 03:27:44 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îţi creezi un cont.

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
Noutăţi:

Pagina principală   Ajutor Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Autor Subiect: intrebare AC 115  (Citit de 2557 ori)
ady
Junior
**
Deconectat Deconectat

« : Duminică, 13 Octombrie 2013, 14:38:00 »

Salutare.
Trebuie sa instalez 8 centrale AC 115 cu cititoare AYKR12 si electromagneti ,centralele trebuie sa le conectez intre ele si sa vina la un calculator pentru management.
Problema mea este urmatoarea :
Toate centralele trebuie sa le conectez la un buton normal ( situat undeva la intrarea in cladire) pentru a inchide sau deschide toate usile -pentru un interval de timp ( de ex  3 ore) .La apasare deschidere ,la revenire inchidere.
Se poate face asa ceva ?
Se poate da temporizare asa de mare ? sau trebuie legate relee samd....

Poate intrebarea mea este banala ,dar rog pe cei care au mai avut astfel de instalari sa ajute si pe cei incepatori.

Stima,

Memorat
adyrocks
Senior
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Duminică, 13 Octombrie 2013, 15:56:09 »

am lucrat foarte mult cu tipul acesta de centrale dar nu m-am lovit de asa ceva , e oarecum ciudata problema

in fine , ac 115 are doar un buton REX pt deschiderea din interior a usilor care are propria temporizare pe care probabil o folosesti
actionarea in comun a tuturor butoanelor chiar daca ai avea temporizare de 3 ore (nu mai stiu daca are asa de mult) e destul de riscanta , sa pui in comun 8 comenzi fara izolare galvanica e "urat"  si imprevizibil Cheesy (plus ca separare prin diode tot trebuie facuta ca altfel orice buton devine buton universal)

singura solutie la care ma gandesc e utilizarea unui circuit separat - relee la fiecare usa alimentate dintrun punct comun (sursa + butonul tau) - apesi butonul alimentezi toate releele si tai curentul la electromagneti (sau ii alimentezi functie de modul lor de functionare)

nu e o solutie eleganta dar e sigura si la ac115 cred ca e si singura solutie  Smiley
Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.18 | SMF © 2006-2007, Simple Machines
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!

Astăzi la 02:21